неділя, 21 лютого 2016 р.

Завершився обласний тур Всеукраїнської олімпіади з правознавства


14 лютого 2016 року завершився обласний тур олімпіади з правознавства. Учень 9-го класу Литовченко Владислав набрав 38 балів і впевнено увійшов у 5-ку кращих учнів області. Вітаємо Влада!

понеділок, 23 листопада 2015 р.

Тема уроку: Система права і правова система

Тема уроку: Система права і правова система

Мета: 

  • Розкрити сутність понять «правова система» та «система права»;
  • Забезпечити практику застосування понять і термінів;
  • Закріпити розуміння учнями понять «соціальні норми», «право»;
  • Оцінити підготовленість учнів до уроку;
  • Розвивати вміння учнів взаємодіяти в процесі пізнання нового;
  • Сприяти моральному, розумовому і правовому вихованню.
Обладнання: схеми «Види соціальних норм», «Види джерел ( форм) права»,  мультимедійний проектор, презентація «Система права та правова система».
Основні поняття: правова система, система права, галузь права, інститут права, норма права, юридична практика, правова ідеологія, система законодавства, складові системи законодавства.
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: практичне заняття
Очікувані результати: Вивчити визначення й сутність понять «правова система», «система права», «норма права», «система законодавства»;
Виявити вміння характеризувати види й основні ознаки правових систем;
Виявити вміння учнів працювати в ситуаціях інтерактиву, застосовувати раніше отримані знання комп’ютерних технологій, зокрема складання презентацій за допомогою програми PoverPoint
Перевірити рівень засвоєння нових понять і термінів, через застосування програми MyTest
Хід уроку:
І. Організаційна частина уроку.
Ознайомлення з планом роботи, метою та задачами  роботи на уроці.



ІІ. Актуалізація знань учнів
Бесіда
1.     Як називаються правила загального характеру, які регулюють відносини в людському суспільстві і встановлені самим суспільством, окремою громадою, або , навіть, державою? ( Соціальні норми)
2.     Які види соціальних норм вам відомі? ( Норми моралі, норми релігії, корпоративні норми, звичаї, традиції, норми права)
3.     Що таке право? (Право це система загальнообов’язкових, формально визначених правил поведінки ( норм), що встановлюються та охороняються державою з метою врегулювання найбільш важливих суспільних відносин).
4.     Яку роль відіграє право в системі соціальних норм? ( Право напряму впливає на суспільні відносини, регулює їх та ще й здійснює правоохоронну функцію)
5.     Що таке джерела (форми права)? Назвіть їх. (  Це способи або форми вираження і закріплення правових норм, а саме: правовий звичай, правовий прецедент, нормативно-правовий договір, міжнародно- правовий акт та нормативно-правовий акт)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Інструктаж по роботі над практичним застосуванням термінів і понять.
Клас об’єднується в 4 групи ( по кількості питань нової теми).
В кожній групі буде визначено провідника, який отримує завдання і розподіляє його на всіх членів групи. Кожен  має бути готовий для застосування нових понять при роботі з практичними завданнями по завершенні розкриття питання. Якщо у члена групи є сумнів щодо правильності відповіді, він може взяти консультацію у провідника групи.
Прошу бути уважними при показі слайдів – це ваша велика «шпаргалка».
Не забуваємо переписувати в конспекти необхідну інформацію з екрану. Користуємось підручником: параграф 6 та необхідною довідковою літературою.



1.      Система права.
Система права – це структурно врегульована сукупність правових норм певної держави, яка полягає в їх єдності, погодженості та розподілі.
Основними елементами права є галузі, інститути та норми.
Дамо визначення цим елементам.

Галузь права – це відносно самостійна сукупність норм права, об’єднаних спільністю предмета та методами правового регулювання.
Інститут права – група правових норм у межах конкретної галузі, яка регулює суспільні відносини.
Норма права – це формально визначення, сформульоване або санкціоноване державою загальнообов’язкове правило поведінки, здійснення якого забезпечується державними примусовими заходами.
Практичне завдання «Галузі права»
1.         Які з наведених галузей права є чинними в сучасному українському праві?
 А) Адміністративне право;
Б) авторське право;
В) звичаєве право;
Г) кримінальне право.
2.         До яких галузей права належать наведені норми?
А) «Сімейні обов’язки тісно пов’язані з особою, а тому не можуть бути покладені на іншу особу».
Б) «Право на підприємницьку діяльність мають фізичні особи з повною цивільною відповідальністю…»
В) «Держава забезпечує громадянам як споживачам захист їхніх прав…»
Г) «Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до скоєння злочину виповнилося 16-ть років».
Д) «Трудовий договір, укладений на невизначений строк, може бути розірваним робітником у будь-який час».
Е) «Верховна Рада – єдиний орган законодавчої влади в Україні».
2.  Норма права та її структура.
Правова норма – це загальнообов’язкове, формально визначене  правило поведінки, що встановлюється та охороняється державою.
Структура правової норми – це її внутрішня конструкція, що передбачає наявність і певний взаємозв’язок її складових.
Правова норма складається з гіпотези, диспозиції та санкції.
Гіпотеза – це частина норми права, що вказує, за яких обставин дана норма вступить в дію ( відповідає на питання: де? Коли? Хто? В яких випадках? За яких умов?)
Диспозиція – це, власне, правило поведінки, вказівка на те, якою має бути поведінка визначених гіпотезою суб’єктів за наявності умов, передбачених нею.
Санкція – частина правової норми, в якій з одного боку, визначаються заходи державного впливу або юридична відповідальність, які застосовуються в разі невиконання приписів, передбачених у диспозиції. Це можуть бути штраф, звільнення з роботи, позбавлення волі, тощо. З іншого боку, це заохочувальні заходи – премії, підвищення на роботі, тощо.
Конструкція правової норми є така: «якщо…, то…, інакше»
Наприклад, якщо одна особа за договором позики отримала від іншої особи грошову суму( гіпотеза), то боржник зобов’язаний повернути цю суму у визначений строк ( диспозиція), інакше справа буде розглядатися в суді ( санкція).
Практичне завдання
Визначити елементи норми права.
1.      «Фізична особа ( підприємець) відповідає за обов’язки, пов’язані з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном». ( Ст.52 Цивільного Кодексу України) С
2.      «Якщо повнолітня дочка, син не піклуються про своїх непрацездатних немічних батьків, з них, за рішенням суду, можуть бути стягнені кошти на покриття витрат, пов’язаних з таким піклуванням». ( Ст.172 Сімейного Кодексу України). Г – Д - С
3.      «Виробник( виконавець) зобов’язаний інформувати споживача про можливий ризик та безпечне користування товаром(роботою, послугою) за допомогою діючих у міжнародній практиці позначок». (Ст.16 «Закону України «Про захист прав споживачів»). Д
4.      «допит неповнолітнього повинен проводитися в присутності адвоката…» ( Ст.168 КПК України) Д
5.      Умисне легке тілесне ушкодження карається штрафом до п’ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або громадськими роботами на строк до двох годин, або виправними роботами на строк до одного року» С
6.      Умисне легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров’я або незначну втрату працездатності, карається громадськими роботами на строк від ста п’ятидесяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до одного року, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. ( Ст.125 Кримінального кодексу України) С
7.      Дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати тягне за собою накладання штрафу від трьох до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб ( Ст.51 Кодексу Законів про адміністративну відповідальність).Д – С
3.Система законодавства.
Система законодавства – це сукупність чинних нормативно-правових актів певної держави, передусім законів, у яких офіційно закріплюються загальнообов’язкові правила поведінки ( норми права).
Система законодавства є зовнішнім проявом та способом існування системи права. Її основними елементами є галузі, нормативні інститути та нормативні приписи.
Галузь законодавства – це сукупність нормативних приписів, що регулюють певну сферу суспільних відносин. Вони можуть збігатись із галузями права ( кримінальне законодавство, адміністративне законодавство…)
Нормативний інститут – це сукупність нормативно-правових актів, що містять норми, які регулюють один вид суспільних відносин.
Нормативний припис – це вимога, що висувається щодо суб’єктів права в тексті нормативно-правового акта.
Практичне завдання.
Вкажіть вид систематизації законодавства ( с.46 підручника – схема).
А) Митний кодекс України; Код
Б) Хрестоматія з правознавства Ін
В) Законодавство України про працю; Ін
Г) Збірник законів України, прийнятих у 2014 році Ін
Г) Військовий статут; Код
Д) Закон України «Про національну поліцію» від 30 червня 2015 р. Конс
Е) Положення про Малу академію наук і наукові товариства учнів України. Код

4.     Правова система.
 Закони дуже пов’язані з тими способами, якими різні народи здобувають собі засоби до життя.
Ш. Монтеск 'є
Вже другий урок поспіль ми з вами дуже часто використовуємо слово «система»: «право – це система», закони упорядковують,  тобто «систематизують», і це не випадково. Суспільне життя багатогранне, різногалузеве, полікультурне, торкається великої кількості людей. Як  цьому всьому дати раду? Не заплутатись? Відстежувати? Охороняти кого і від кого? Хто все це буде здійснювати? Як довести знання законів до людей, установ, організацій? Перелік питань можна продовжити…
Ці питання, по-суті, і є правовими явищами. А для того, щоби ці явища упорядкувати, на етапі формування держави, влада «обирає» певний правовий шлях  свого існування. Такий шлях і є «правовою системою».

Презентація учня 10-го класу Немченка Максима
Правова система – це система усіх юридичних явищ, які існують у певній державі, або групі держав. Її складовими є система права, юридична практика та правова ідеологія. У світі прийнято виділяти 4 найвиразніші правові системи, а саме:
1.     Романо-германська ( континентальна, бо поширена в континентальній Європі) ( на першому місті – закон). Романо-германську правову сім'ю утворюють правові системи країн, у яких право і все, що з ним пов'язане, склалося на основі римського права. У рамках цієї правової сім'ї на першому плані — правові норми, котрі визнаються як норми поведінки, що відповідають вимогам моралі й справедливості. Визначити, якими повинні бути ці норми, — основне завдання законодавця й юриспруденції як науки.
2.     Англо-саксонська ( на першому місті – прецедент). В основі цієї правової сім'ї лежить англійське право, яке практично застосовується тільки в Англії та Уельсі. Його не можна назвати ні правом Об'єднаною Королівства, ні правом Великої Британії, тому що ні Північна Ірландія, ні Шотландія, ні острови Ла-Манш і Мен не підкоряються англійському праву. Загальне право — сукупність норм, що були створені системою королівських судів.
3.     Соціалістична ( на першому місті – ідеологія, в основі – класовий характер відносин).  У структурі соціалістичного права немає поділу на публічне і приватне право. Існує поділ за галузевим критерієм. До цієї правової сім'ї належать національні правові системи сучасних Китаю, Північної Кореї, Куби та ін.
4.     Релігійно- традиційна ( на першому місті – релігія, звичаєве право). Наприклад: мусульманське право зафіксовано у шаріаті (шлях прямування). Він оснований на обов'язках, що покладаються на віруючу людину, а не на правах, які він може мати. Діє тільки стосовно мусульман. Якщо одна із сторін не мусульманин, шаріат не діє.
Більш детально можна ознайомитись у матеріалах, розміщених в інтернеті за такою адресою http://uristinfo.net/
Важливим компонентом будь-якої правової системи є система права, адже  це є сукупність ВСІХ НОРМ ПРАВА, які діють в державі. Вони об'єктивують ідеальні уявлення людей про справедливість та несправедливість, про важливість стимулювання розвитку тих чи інших суспільних відносин. Правові норми — це той елемент, із яким пов'язані всі інші компоненти. Правові норми примушують працювати всі компоненти правової системи.
В Україні склалась і діє романо – германська правова система. В європейській традиції права закон сприймається як єдине ціле, єдина си­стема, що розвивається у часі. А головним є визнання людини вищою соціальною цінністю, вироблення й застосування міжнародних стандартів прав людини.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Прошу зайняти місця біля ПК і пройти тест на оцінку.
V. Підведення підсумків. Оцінювання.





Домашнє завдання: параграф 6; дати короткий аналіз однієї з галузей права: 1. Сімейного; 2. Конституційного; 3. Трудового



четвер, 29 жовтня 2015 р.

Метою курсу "Правознавство" є вивчення загальних закономірностей виникнення, розвитку і функціонування держави і права, розгляд основних понять юриспруденції. Курс охоплює такі важливі й актуальні питання як законність і правопорядок, правопорушення і юридична відповідальність, правова дисципліна і правова культура. У рамках курсу простежується історія розвитку української державності, розглядаються проблеми розбудови демократичної, правової держави в Україні. Також розглядаються окремі галузі права України та найважливіші нормативні акти чинного законодавства, вивчається зміст Конституції України, її найважливіші положення щодо закріплення основ державного та суспільного ладу України.
Курс "Правознавство" спрямований сформувати правовий світогляд майбутніх фахівців, виробити систему правових уявлень, переконань та навичок правомірної поведінки, збагатити теоретичні уявлення про поняття та категорії, які використовує правова наука; має на меті не тільки дати необхідні знання, а й навчити правильно використовувати правові норми при виконанні відповідних ролей у суспільстві - як у наступній професійній діяльності, так і в особистому житті. Адже сьогодні однією з найважливіших проблем у правовій галузі є низький рівень або навіть відсутність правової культури, що призводить до значних негативних наслідків у нашому суспільстві. Саме тому, особливо в сучасних умовах, вивчення і засвоєння студентами зазначеного предмету набуває особливе значення, сприяє опануванню загальноцивілізаційних цінностей, формуванню необхідного рівня правової та політичної культури, виробленню навичок електоральної поведінки, оволодінню механізмами свідомої реалізації себе у правовому та політичному житті.